Konečně to skončilo, Zeman na hradě

Zaplať pánbůh, že to máme všichni, konečně za sebou. Nyní si můžeme v klidu zapnout televizi, aniž bychom slyšeli slůvka jako prezident, volby, hlasování, hrad… První přímá volba prezidenta, která se odehrála pod taktovkou mediální masáže, má svého vítěze. Stal se jím Miloš Zeman, který 8. března vystřídá na Pražském hradě božského Václava Klause.

Nebudu tento článek psát nikterak zdlouhavě a shrnu ho v jednotlivých bodech. Přímou volbou prezidenta jsem se začínal zajímat zhruba začátkem ledna, kdy jsem si stále vybíral mezi dvěma kandidáty, za které bych se, já osobně, nemusel stydět. Když už jsem měl jasno sledoval jsem dění v televizi, novinách a především na Facebooku. Upřímně jsem nevěřil kolik mladých lidí může volit Karla Schwarzenberga. Absolutně jsem si nepřipouštěl, že by se mohl dostat do druhého kola a tak jsem nad tím jen mávl rukou a pousmál se. Ve škole jsem nejvíce slyšel jméno Zeman a tak docházelo k menším hádkám. Dokonce jsem řekl, že pokud bude Zeman zvolen, odletím zpět do Skotska.

Po prezidentském speciálu, kde byli všichni kandidáti přítomní, jsem se sám sebe ptal, zda-li mého kandidáta druhý den vhodím do hlasovací urny. Nakonec jsem tak učinil a v sobotu jsem se těšil, že si dám nohy na stůl, odpočinu si a kouknu se, jakou že tu změnu lid vlastně chce. Nestačil jsem se divit. Ačkoliv jsem se Zemanem vcelku počítal, tak druhý kandidát mi doslova vyrazil dech až se mi chtělo zvracet. Nepochopil jsem, jak někdo může volit předsedu TOP09, který je zodpovědný za některé zákony v této republice, někoho, kdo je loutkou a poslíčkem všemocného Mirka Kalouska, kauza CASA. Člověk, který byl pro podepsání mezinárodní obchodní dohody s názvem ACTA. Navíc hned, jak zjistil, že většina naší populace je proti ní, tak se od podepsání okamžitě distancoval. Když jsem se ptal jeho sympatizantů na Facebooku, většinou jsem dostával odpovědi typu „on jedinej krást nebude, nemá to zapotřebí„, „je slušnej a vzdělanej„, „o politice nic nevím, ale Karel mi přijde jako jedinej slušnej, kterej by se tam hodil„. Při psaní odpovědí mi docházela energie i nervy. Co na to má člověk psát. Chápu, že právo volit má každý a je to každého věc, ale čeho je moc, toho je příliš.

Můj kandidát byl jasný okamžitě po skončení prvního kola, paradoxně to byl právě Zeman… což mi připomíná, že bych si měl jít Googlit letenku zpátky do Skotska, ale pro mne, jako studenta a OSVČ byl jasnou volbou. Volit jsem šel s pocitem bezmoci a naštvanosti hned ve 14:00. Doufal jsem, že lidi se vzpamatují a budou volit menší zlo. Stalo se a v 16:00 to konečně skončilo.

Ještě bych vyzdvihl 3 hlavní momenty, které podle mne ovlivnily tyto volby.

1. Zeman vs. Fischer v televizní debatě

Ještě před prvním kolem proběhla živá debata ve Studiu ČT24 mezi Janem Fischerem a Milošem Zemanem. Ač jsem fandil Fischerovi, musel jsem dát za pravdu, že Zeman svého protivníka úplně vymazal. Nicméně se mi zdálo, že Zeman dostával takové lehčí otázky. Fischer tímto ztratil hodně voličů a tím pádem se nedostal do druhého kola.

2. Karel for President

Z počátku dle mého největší trapnost, kterou mohl někdo vymyslet, později výborný marketingový tah ze strany Schwarzenbergova volebního týmu, protože tímto plakátem oblbli masu mladých lidí, které přesvědčili, že punkový Karel je prostě cool.

3. Jsi Čech, tak si toho važ

Těsně předtím než šli lidé volit, tak si asi uvědomili, že Česká republika potřebuje zkrátka Čecha jako takového. Není tajemstvím, že kníže Schwarzenberg má vadu řeči, není mu rozumět a prakticky nedá dohromady delší větu, která by dávala smysl. Už nespinká jenom na schůzích v poslanecké sněmovně, ale i na jednání ministrů v zahraničí.

Prezentuji zde mé názory, které jsou čistě subjektivní.

27.1.2013
Marek Říha
Přečteno: 836x
Komentářů: 0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>